Mange har allerede stemt

På Orø startede valghandlingen kl. 10.00 – en time efter de andre valgsteder. Foto: Jesper von Staffeldt.

Med to timer tilbage til valgstederne lukker, har mange vælgere allerede sat deres kryds.

På Orø var der størst procentdel, der havde sat deres kryds klokken 18.00, nemlig 68,94%. Allerede klokken 15.00 havde halvdelen af øens stemmeberettigede været forbi for at stemme – og de har ovenikøbet haft en time mindre, at stemme i, da valgstedet i Orø Forsamlingshus først åbnede klokken 10.00 i modsætning til de andre valgsteder, der åbnede kl. 9.00.

Du kan se en oversigt over valgdeltagelsen indtil nu på valgstederne i Holbæk Kommune herunder, som det er meldt ud fra Holbæk Kommune (Bemærk, der er ingen tal fra valgstedet Tuse Hallen).

Afstemningssted10:3015:0018:00
Bjergmarkshallen, Holbæk Øst 43,4963,50
Absalonskolen, Holbæk Vest6,6237,3856,62
Musikhus Elværket, Holbæk Midt 44,0261,47
Vipperød Hallen11,4440,0365,26
Tuse Hallen   
Tuse Næs Hallerne10,5739,9060,04
Tølløse Hallen9,9843,3163,23
Merløse Fritidscenter9,5833,2055,37
Jernløse Hallen12,2633,8959,19
Undløse Hallen14,0033,4455,36
Jyderup Hallen9,3940,2357,14
Mørkøv Hallen9,5631,8251,81
Svinninge Sportscenter10,6638,0756,76
Gislinge Skole8,8037,2958,13
Orø Forsamlingshus19,0050,0668,94
Kilde: Holbæk Kommiune.

Leave a Reply