Lavere valgdeltagelse i år

Foto: Morten Sundgaard.

Valgdeltagelse ved kommunalvalget i Holbæk Kommune er lavere i år, end det var i både 2017 og 2013.

Det viser de seneste tal fra Holbæk Kommune, som efter valgstedernes lukning kl. 20.00 har opgjort tallene for valgdeltagelse på valgstederne blandt kommunens 57.770 stemmeberettigede.

I år var den samlede valgdeltagelse på 70,24% mod 73,74% i 2017 og 71,21% i 2013.

Der er ved samtlige stemmesteder, at valgdeltagelsen er lavere end ved kommunalvalget i 2017 – på nær ét sted; nemlig Orø. Her var valgdeltagelsen i dag på 75,51% mod 74,69% i 2017 og 75,47%.

Du kan se en oversigt over valgdeltagelse ved de forskellige valgsteder herunder:

AfstemningsstedKV 2021KV 2017KV 2013
Bjergmarkshallen, Holbæk Øst72,6675,1069,18
Absalonskolen, Holbæk Vest64,9769,7065,62
Musikhus Elværket, Holbæk Midt70,8073,90 
Vipperød Hallen77,0381,0380,31
Tuse Hallen75,5778,8576,98
Tuse Næs Hallerne72,9078,3975,97
Tølløse Hallen75,1476,2976,01
Merløse Fritidscenter66,7372,1172,40
Jernløse Hallen71,6475,6874,52
Undløse Hallen66,1469,5972,28
Jyderup Hallen66,9071,5671,22
Mørkøv Hallen61,9470,9466,69
Svinninge Sportscenter66,3370,1569,05
Gislinge Skole69,2873,1271,97
Orø Forsamlingshus75,5174,6975,47
Samlet for Holbæk Kommune70,2473,7471,21
Kilde: Holbæk Kommune.

Leave a Reply