Thrane og Mortensen forlænger med Holbæk B&I

De to stamspillere, målmand Christian Mortensen og midtbanespiller Christoffer Thrane forlænger deres aftaler med HB&I.

Ifølge klubbens hjemmeside, så er begge aftaler forlænget med et år.

– Christian har igennem hele 2016 vist et højt og stabilt niveau, hvor han med flere kampafgørende redninger har været en meget vigtig spiller for holdet. Med forlængelsen af Christians aftale er truppen allerede nu er på plads hvad angår målmandsposten. Vi har tre dygtige målmænd, som vi er meget tilfredse med, siger sportschef Morten Skovby til klubbens hjemmeside.

Om Christoffer Thrane, der kom til HB&I i januar i år, siger sportschefen:

– Christoffer er en arbejdsom og løbestærk midtbanespiller, som samtidig er utrolig dygtig til at løbe igennem kæderne og blive målfarlig i feltet. Vi glæder os til, at han nu tager næste skridt i sin udvikling, og vi er sikre på at forlængelsen af aftalen er et godt match for begge parter.

Denne artikel er publiceret den 27. november 2016 og indholdet er muligvis ikke længere dækkende.

Leave a Reply