Holbæk B&I har fundet nyt trænerteam: Freddy og Kim er tilbage

Blot et par dage efter det kom frem, at Peter Ebbe Tønder stopper som cheftræner, er Holbæk B&I klar med et nyt trænerteam til 2. divisions holdet.

Det er Freddy Andersen og Kim Hansen, der var henholdsvis cheftræner og assistenttræner for Nordvest FC, som Holbæk B&I kaldte sin eliteafdeling, fra 2008 til den missede 1. divisionsoprykning i 2011.

Parterne har indgået en tre-årig aftale. Den skal være med til at sikre træner-team´et ro til at gøre klubben klar til næste niveau: 1. division.

– Freddy og Kim kender jo klubben indgående fra tidligere, og to gange har de været bare et enkelt mål fra at føre holdet op i 1. division. I bestyrelse og eliteudvalg tror vi på, at ved fælles hårdt og dedikeret samarbejde, vil det lykkes denne gang, siger elitechef Asger Madsen til klubbens hjemmeside.

Det nye træner-team skal arbejde med en trup på 16 – 18 etablerede spillere suppleret med 5 – 6 1. års seniorer og yderligere 4 – 6 såkaldte boblere, der til dagligt spiller fra klubbens U19 mandskab.,

Denne artikel er publiceret den 2. juni 2016 og indholdet er muligvis ikke længere dækkende.

Leave a Reply