17. marts 2026

Arkivfoto: Michael Johannessen.

I en ny politisk aftale har regeringen sammen med et bredt flertal i Folketinget afsat 900 mio. kroner til at accelerere kystsikringen i Danmark. En del af midlerne går til indledende statslige screeninger af Isefjord og Roskilde Fjord, hvor formålet er at afdække potentialet for regionale kystsikringsløsninger, der kan beskytte mod fremtidige oversvømmelser.

Miljøminister Magnus Heunicke fremhæver fjordområderne som særligt udsatte, når store mængder vand presses ind.

-“På Sjælland sætter vi ind i Korsør by og omegn, og ved Isefjorden og Roskilde Fjord, hvor et stort område er særligt udsat, når vandmasser presses ind i fjorden,” siger han.

Stormfloder, som i dag optræder én gang hvert 100. år, forventes ifølge myndighederne at forekomme hvert tredje år i år 2100. Allerede i 2013 oplevede Holbæk en stormflod under stormen Bodil, hvor vandstanden i Isefjorden blev vurderet til en såkaldt 300 års-hændelse.

De statslige screeninger af Isefjord og Roskilde Fjord planlægges sat i gang i 2027. Screeningerne skal danne grundlag for eventuelle fremtidige kystbeskyttelsesprojekter i fjordområderne.

Ud over screeningerne indeholder aftalen også en udvidelse af kystpuljen med 246 mio. kroner, som skal støtte kommunale kystsikringsprojekter. Dertil kommer, at det nuværende statslige helbredstjek af danske diger udvides til hele landet, hvilket vil omfatte de resterende cirka 940 kilometer diger.

De 900 mio. kroner i accelerationspakken kommer oven i den cirka 1 mia. kroner, som regeringen og Konservative tidligere har afsat i finanslovsaftalen for 2026 til initiativer vedrørende klimasikring.

:NB:

Leave a Reply