14. juni 2024

Arkivfoto: Rolf Larsen

Det kan godt være, at danskerne holder sommerferie. Men i Holbæk B&I arbejder man på at samle et godt hold til den kommende sæson i Danmarks femte bedste række – Danmarksserien.

Klubben har forleden lavet en aftalen med forsvarsspilleren Morten Fraysse fra 2. divisionskluben B93.

I sin ungdom spillede han for bl.a. FC København, B93, FC Roskilde og FC Helsingør.

Sportschef Morten Rutkjær er glad for forstærkningen. Til klubbens hjemmeside siger han bl.a.:

-Jeg har haft æren af Fraysse i min tid i B93, og han har spillet på højt niveau i mange år. Fraysse styrker os i defensiven, hvor han kan spille i bagkæden og på den defensive midtbane. Derover er han en god fyr og passer perfekt ind i truppen og i klubbens værdier.

Også på angrebssiden er der gode nyheder fra HB&I. Klubben har nemlig forlænget med Jannick Skov Hansen, der viste sig som et af holdets store profiler i foråret.

De to F’er: Forstærkninger og forlængelser

Tidligere på sommeren meddelte klubben, at man har hentet Benjamin Lund og Lasse Brandt Hansen til holdet, ligesom flere spillere har forlænget deres aftaler. Det gælder Anders Nielsen, Tarik Mourhrib, Emil Bjørn, Mikkel Jensen og Nicolai Frandsen. Også anfører Malthe Sjørslev vil fortsat være at finde på holdet, han har nemlig forlænget sin aftale til 2023.

Første ordinære kamp spilles lørdag d. 6. august ude mod KFUM Roskilde.