Se tallene: sådan gik det partierne

Mens Socialdemokratiet har fået næsten 59% af stemmerne, og dermed 19 af kommunalbestyrelsens 31 pladser, så er der flere andre partier, som går tilbage i forhold til valget i 2017. Se hvordan det er gået samtlige partier ved kommunalvalget.

Som vi tidligere har skrevet, så har Dansk Folkeparti fået en vælgerlussing ved tirsdagens kommunalvalg. Men ikke kun DF er gået tilbage, Også Radikale Venstre, Liberal Alliance (har ingen nuværende medlemmer i kommunalbestyrelsen, da de meldte sig ind i Venstre), Venstre og Enhedslisten er gået tilbage.

Til gengæld fik Konservativt Folkeparti fremgang, mens Socialistisk Folkeparti holdt stillingen og Nye Borgerlige, der er med for første gang, fik 3,1%

Stemmetal og procenter

ListeStemmetal+/-Procent+/-
A Socialdemokratiet23.57712.01658,9%30,2%
B Radikale Venstre1.736-2.1524,3%-5,4%
C Konservativt Folkeparti2.3027475,8%1,9%
D Nye Borgerlige1.2251.2253,1%3,1%
F SF-Socialistisk Folkeparti1.119-292,8%0,0%
I Liberal Alliance519-1.9371,3%-4,8%
O Dansk Folkeparti1.734-3.6784,3%-9,1%
V Venstre -Danmarks Liberale Parti6.141-1.96015,4%-4,7%
Ø Enhedslisten – De rød-grønne1.651-5614,1%-1,4%
Kilde: KMD Valg.

Mandater

ListeMandater+/-
A Socialdemokratiet1910
B Radikale Venstre1-2
C Konservativt Folkeparti21
D Nye Borgerlige11
F SF-Socialistisk Folkeparti10
I Liberal Alliance0-2
O Dansk Folkeparti1-3
V Venstre -Danmarks Liberale Parti5-1
Ø Enhedslisten – De rød-grønne1-1
Øvrige stemmer fra forrige valg-3
Kilde: KMD Valg.

Læs også: Vælgerlussing til Dansk Folkeparti og Christina rydder bordet – får over halvdelen af stemmerne

Rettelse: Tidligere fremgik det af oversigten, at Liberal Alliance havde fået et mandat, det var en fejl.

3 kommentarer

  • Hanne

    Konklusion – skolepengene tilbage.

    HO har pludselig tildelt Kommunalbestyrelsen 32 pladser – er det et udslag af journalistisk omgang med fakta ?
    Bortset fra partihopperne, som blæser i vinden ! ?

  • Lis Jeppesen

    Det der glæder mest er Radikale venstre går så meget tilbage efter Emres stunt.

  • admin

    Hej Hanne. Det var vist mest et spørgsmål om, at det var på tide for redaktøren at komme i seng, så selv dobbelttjekket af kandidatoversigten fejlede. Det var selvfølgelig en fejl, at Liberal Alliance i oversigten var blevet tildelt et mandat. Det er nu rettet.

Leave a Reply