Sådan gik valget til Regionsrådet

Heino Knudsen (Soc.dem) fortsætter som Regionsrådsformand i Region Sjælland. Foto: Region Sjælland.

Da stemmerne var talt op ved regionsrådsvalget, gik forhandlingerne i gang om en konstituering og her blev Socialdemokratiet (A), Socialistisk Folkeparti (F), Enhedslisten (Ø) og Det Radikale Venstre (B) enige om en konstitueringsaftale.

De fire partier blev enige om at stemme på Heino Knudsen (Soc.dem.) som Regionsrådsformand og Anne Møller Ronex (Radikale) som 1. næstformand.

Desuden er man blevet enige om det politiske grundlag for de næste fire år. Du kan læse hele konstitueringsaftalen her: Konstitueringsaftale (.pdf-fil -eksternt link).

ListeStemmetal(+/-)Procent(+/-)
A Socialdemokratiet151.6347.96735,4%3,2%
B Radikale Venstre15.677-3.0743,7%-0,5%
C Det Konservative Folkeparti50.73124.28211,8%5,9%
D Nye Borgerlige22.65615.4265,3%3,7%
F SF – Socialistisk Folkeparti29.6503.8996,9%1,1%
G Veganerpartiet1.9441.9440,4%0,4%
H Din Stemme885-2500,2%0,0%
I Liberal Alliance7.426-4.6921,7%-1,0%
K Kristendemokraterne2.0758650,5%0,2%
L Lokallisten Lolland1.044-1920,2%-0,1%
N Guldborgsundlisten2.265-1.3590,5%-0,3%
O Dansk Folkeparti25.598-38.0596,0%-8,3%
V Venstre, Danmarks Liberale Parti90.529-16.02621,1%-2,8%
Æ Frihedslisten1.3381.3380,3%0,3%
Ø Enhedslisten – De Rød-Grønne23.862-1.7345,6%-0,1%
Å Alternativet1.412-6.2620,3%-1,4%
Kilde: KMD Data.

Leave a Reply