21. juni 2024

Arkivfoto: Rolf Larsen.

Som omtalt i den seneste udgave af podcasten 3. halvleg, så har Holbæk B&I fået ny Head of Coach efter Morten Rutkjær, som er blevet assistenttræner i 3. divisionsklubben B93.

Han har tidligere været i klubben hvor han i flere år var træner for klubbens talentfulde årgang 94. Han flyttede til København, da han var færdig med sin uddannelse som lærer. Mens han var væk, var Henrik Sømark i Brøndby IF omkring deres U17 ligahold, som assistent for navnkundige John Ranum.

Sømark, der er uddannet UEFA A-licens træner, er flyttet tilbage til kommunen og har slået sig ned i Regstrup sammen med sin familie og har job som lærer på Realskolen i Holbæk.

Pr. 1 august tiltrådte han som Head of Coaching og hans primære ansvarsområde bliver omkring klubbens U16-U19, hvor han i samarbejde med trænerne på årgangene skal optimere betingelserne for både trænere og spillere.

Podcast: 3. halvleg: Ny sæson med Holbæk B&I i 2. divison