
Den tidligere skatteminister, Troels Lund Poulsen vendte i dag tilbage til Folketinget efter sin orlov. Foto: Folketinget.
Meldingen kommer samme dag, som Ekstra Bladet afslørede, at Troels Lund Poulsens daværende spindoktor Peter Arnfeldt havde tildbudt avisen fortrolige oplysninger om Helle Thorning-Schmidts skattesag.
Bor i Bukkerup – valgt i Østjylland
Troels Lund Poulsen er valgt i Hedensted-kredsen i Østjylland, men han bor i Bukkerup ved Tølløse.
Sagen har gjort det svært for den tidligere minister at arbejde som politiker.
“Derfor ser jeg mig på nuværende tidspunkt ikke i stand til at udføre mit politiske arbejde tilfredsstilende, og derfor vil jeg i morgen ansøge Folketingets formand om orlov fra mit hverv som folketingsmedlem.” – skriver den tidligere skatteminister i en pressemeddelelse.
I pressemeddelelsen skriver han også:
“Jeg vil også gerne igen slå fast, at jeg fuldt og helt har levet op til min tavshedspligt i forhold til personfølsomme oplysninger”.