Dejligt vejr ved dressurstævne i Holbæk Rideklub

Flaget var hejst, solen skinnede fra en skyfri himmel og mælkebøtternes gule blomster prægede synet, da ryttere fra det meste af Sjælland ankom til Holbæk Rideklubs anlæg på Ladegårdsalleen.

Trods konfirmationer i stribevis, var knap 100 equipager tilmeldt det udvidede klubstævne i dressur i Holbæk, og det var årets første stævne. Der var både ponyer og heste, og det summede af liv og glade mennesker.

Der var ærespræmier til alle vinderne og rosetter til alle placerede.
Resultaterne står med rytterens navn, hestens navn samt forkortelsen for den klub man stiller op for.

Resultater lørdag:
Klasse 1, LD2 pony: Nr. 1 Alberte Høegh Larsen/Prins-Delight RVV
Klasse 2A, LC1 pony: Nr. 1. Alberte Høegh Larsen/Prins-Delight RVV, nr. 2 Emma Lundhof/Robin SRV
Klasse 2B, LC1 pony: Nr. 1 Simone Hedemand/Svalebo’s Donna HOL.
Klasse 3A, LC2 pony: Nr. 1 Emma Lundhof/Robin SRV, nr. 2 Stine Kit Sørensen/Bjerregårds Montana HVL og Krestine Heinrichson/Hedegårdens Silver King TNKR.
Klasse 3B, LC2 pony: Nr. 1 Julie Brodersen/Firhøj’s Pikant OHR, nr. 2 Simone Hedemand/Svalebo’s Donna HOL.
Klasse 4, LB1 pony: Nr. 1 Karoline Hansen/Andbæk’s Shanaya HOL, nr. 2 Freja Clausen/Maya’s Baldo OHR.
Klasse 5, LB2 pony: Nr. 1 Freja Clausen/Maya’s Baldo OHR
Klasse 6, LD2 hest: Nr. 1 Mette Rasmussen/Lexus JRK, nr. 2 Natasja Christensen/French Floriana OHR, nr. 3 Natasja Slorup/Goudtsje F. OHR.
Klasse 7, LC1 hest: Nr. 1 Mia Djurhuus Larsen/Monroe XIV HOL, nr. 2 Matilde Enevoldsen/La’cour De’lux HOL, nr. 3 Tine Greiffenberg/Mokaia OHR, nr. 4 Heidi Hartung Hansen/Sahara Vejleby HOL og Cille Madsen/Karlsbjerggårds Shadow A OHR.
Klasse 8, LC2 hest: Nr. 1 Monica Rasmussen/Drago AAGS, nr. 2 Mia Djurhuus Larsen/Monroe XIV HOL, nr. 3 Heidi Hartung Hansen/Sahara Vejleby HOL og Matilde Enevoldsen/La’cour De’lux HOL, nr. 5 Sara Faber/Sivas Lavita HOL, Christina Andersson/Zardin HOL, Carina Kristiansen/Freja Toftegaard HOL og Annika Mørum/Sønderstrands Joy RKVS.
Klasse 9, LB2 hest: Nr. 1 Katrine Tobiasen/Ryttergaardens Pascal HOL, nr. 2 Mette Ludvigsen/Amigo De Nero HOL, nr. 3 Jannie Jakobsen/Don Charmeur VRCL
Klasse 10, LA1 hest: Nr. 1Benedicte Jacobsen/Lobergs Armani HVL, nr. 2 Ida Hofman-Bang/Andante Cc OHR, nr. 3 Katrine Tobiasen/Ryttergaardens Pascal HOL, nr. 4 Mette Ludvigsen/Amigo De Nero HOL, Lene Bæk Hansen/Hjælmsbjergs Chatelaine NOA, Jannie Jakobsen/Don Charmeur VRCL og Line Kjær/Farinelli Rosengård HOL

Resultater søndag:
Klasse 12, LB2 pony: Nr. 1 Freja Clausen/Maya’s Baldo OHR
Klasse 13, LA1+2 pony: Nr. 1 Freja Clausen/Maya’s Baldo OHR, nr. 2 Karoline Hansen/Andbæk’s Shanaya HOL
Klasse 14, LC2 hest: Nr. 1 Sara Grønlund/Amigo De Nero HOL, nr. 2 Carina Kristiansen/Freja Toftegaard HOL, nr. 3 Sara Faber/Sivas Lavita HOL og Matilde Enevoldsen/La’cour De’lux HOL, nr. 3 Bettina Gad/Enghavens Fleur OHR
Klasse 15, LB2 hest: Nr. 1 Jannie Jakobsen/Don charmør VRCL, nr. 2 Matilde Enevoldsen/La’cour De’lux HOL, nr. 3 Bettina Gad/Enghavens Fleur OHR
Klasse 16, LA1 hest: Nr. 1 Ida Hofman-Bang/Andante Cc OHR, nr. 2 Jannie Jakobsen/Don Charmeur VRCL, nr. 3 Charlotte Mogensen/Cassio NVR og Line Schøndorff/Poseidon HOL.
Klasse 17, LA2 hest: Nr. 1 Helle Andersen/Catwalk PMR, nr. 2 Camilla Andersen/Kathu OHR, nr. 3 Bianca Hansen/Hannibal NVR, nr. 4 Ida Hofman-Bang/Andante Cc OHR
Klasse 18, LA4 hest: Nr. 1 Bianca Hansen/Hannibal NVR
Klasse 19, LA6 hest: Nr. 1 Amalie Bruno-Johansen/Fallon HOL

Denne artikel er publiceret den 3. maj 2011 og indholdet er muligvis ikke længere dækkende.

Leave a Reply