24. maj 2025

Foto: Google Streetview.

Et flertal i kommunalbestyrelsen har på sit møde i onsdags vedtaget et forslag om at undlade at købe varer og tjenesteydelser, der er produceret i ulovlige israelske bosættelser på palæstinensiske områder.

Beslutningen gælder kommunens indkøb under udbudsgrænsen og blev vedtaget på trods af forbehold fra kommunens administration.

Bag forslaget står Enhedslisten, SF og Radikale Venstre, som oprindeligt fremsatte sagen i marts. Forslaget blev i første omgang sendt videre til Økonomiudvalget til behandling og vendte derefter tilbage til Kommunalbestyrelsen med et ændringsforslag, der specifikt nævnte indkøb under udbudsgrænsen. Det var dette ændringsforslag, der blev vedtaget med 19 stemmer mod 9 – en enkelt undlod at stemme.

Administrationen havde ellers frarådet forslaget og anbefalet, at kommunen afventer eventuelle ændringer i EU-reglerne, før man træffer en beslutning. Ifølge administrationen er det juridisk problematisk at målrette indkøbspolitikken på baggrund af oprindelsesland, da det kan stride imod udbudsloven og EU’s principper om ligebehandling og gennemsigtighed.

Juridiske gråzoner

Sagen befinder sig i et komplekst krydsfelt mellem kommunalfuldmagten og EU’s udbudsregler. Kommuner må normalt ikke varetage udenrigspolitiske hensyn, men ifølge Ankestyrelsen kan dette fraviges i særlige tilfælde, hvis der er tale om bred opbakning i Folketinget. Folketinget har i tidligere vedtagelser (2014 og 2021) udtrykt, at offentlige myndigheder ikke bør understøtte økonomisk aktivitet i israelske bosættelser.

På den baggrund vurderer administrationen, at kommunens beslutning er inden for rammerne af kommunalfuldmagten. Til gengæld er det ifølge udbudsloven ikke lovligt at diskriminere leverandører ud fra oprindelsesland, medmindre der foreligger EU-sanktioner – hvilket ikke er tilfældet i forhold til Israel.

Praktiske udfordringer

Udover de juridiske aspekter fremhæver administrationen, at det i praksis kan være næsten umuligt for kommunen eller leverandørerne at dokumentere, hvorvidt en vare stammer fra Israel eller fra en bosættelse. Det rejser spørgsmål om, hvordan boykotten skal håndhæves i praksis.

Leave a Reply