Nye regler betyder, at Holbæk Kommune til næste år får færre penge refunderet, når de sender ledige i aktiveringstilbud. Det betyder store ændringer på beskæftigelsesområdet.
– De nye regler betyder en drastisk ændring i de økonomiske incitamenter ved mange af de former for aktivering, vi har satset på i Holbæk Kommune. Hvis ikke vi grundlæggende omlægger vores indsats, vil vi slå bunden ud af budgetterne. Derfor har vi også som det første opsagt alle aftaler med vores private leverandører, så vi kan disponere frit i forhold til omlægningen, siger Kenny Jensby, der er formand for Udvalget for Erhverv og Beskæftigelse.
16 millioner mindre i 2011
Baggrunden for udmeldingen er de foreløbige udregninger på, hvor meget Holbæk Kommune mister som følge af den arbejdsmarkedsreform, der træder i kraft fra 1. januar 2011.
Ved en uændret beskæftigelsesindsats vil Holbæk Kommune få 16 millioner kroner mindre i refusion i 2011. I 2014 vil tallet være vokset til 41 millioner kroner. Tallene er allerede fratrukket regeringens forventede kompensation til kommunerne, og er derfor udtryk for nettotallene for faldet i refusionsmidlerne.
Målet er stadig flere i arbejde
– Regeringen har ønsket at sætte en stopper for meningsløs aktivering, hvor ledige skal finde deres indre pipfugl. Men den slags har vi aldrig haft i Holbæk Kommune. Faktisk har vi en meget høj grad af brugertilfredshed på vores tilbud. Derfor er det naturligvis også med en snert af ærgrelse, at vi nu skal ændre hele vores tilgang til beskæftigelsesområdet. Og i øvrigt revurdere både den beskæftigelsesplan for 2011, vi netop har godkendt, og den aktiveringsstrategi, vi er i gang med at udforme, siger Kenny Jensby.
Til trods for den forestående omlægning understreger udvalgsformanden dog, at det overordnede mål stadig er det samme.
– Vi skal stadig have så mange ledige i arbejde som muligt. Også med de nye regler. Opgaven er nu at finde den organisering, der sikrer os de bedst mulige resultater, og samtidig gør os i stand til at overholde vores budgetter, siger Kenny Jensby.
Der skrues op – der skrues ned
Udvalget for Erhverv og Beskæftigelse tager hul på omlægningen på udvalgsmødet tirsdag den 14. december. Det sker ved en drøftelse af diverse forslag, der på forskellig vis kompenserer for tabet af refusion.
– Det er endnu ikke til at sige, hvordan vi helt nøjagtigt skal organisere os, men det står fast, at der skal skrues op for den virksomhedsrettede aktivering og ned for eksempelvis aktiveringskurserne i eget og privat regi. Det er simpelthen en økonomisk nødvendighed, slutter Kenny Jensby.
