Foto: Michael Johannessen.
Fredag summede Havnen i Holbæk af liv og glade mennesker, da SKVULP 2026 bød på en aften fyldt med musik, fællesskab og god stemning.
Publikum strømmede til for at opleve de mange koncerter, og især koncerten med Lis Sørensen skabte en fantastisk atmosfære. De mange fremmødte sang med på de kendte sange, og stemningen var i top fra start til slut.
Senere på aftenen indtog Xander scenen og fortsatte festen med et energifyldt show, som fik publikum til at synge og danse med. Havnen var fyldt med glade gæster, der nød den lune sommeraften og det varierede musikprogram.
Der var også godt gang i den på den lille scene, Kulturscenen, hvor lokale og regionale kunstnere leverede underholdning til de mange besøgende. Her kunne publikum opleve en mere intim koncertstemning, som blev taget godt imod af både unge og ældre.
SKVULP 2026 viste endnu en gang, hvorfor festivalen er et af årets store samlingspunkter i Holbæk. Med musik, kultur og fællesskab skabte fredagens arrangement en mindeværdig aften for både borgere og besøgende.
Se billederne fra den festlige aften på Havnen i Holbæk herunder:
































