Foto: Rolf Larsen.
Fredag og lørdag løber årets udgave af Skvulp Festival af stablen på havnen i Holbæk – og der er masser af oplevelser i vente.
På den store scene foran Kulturbiografen spiller Katinka, Lis Sørensen og Xander Linnet fredag aften, mens Wafande Svea S., Poul Krebs og Outlandish spiller på samme scene lørdag.
Fredag aften kan man opleve H.E.R.O og Flammen på Kulturscenen og lørdag træder Carllo Yaboy op på scenen. Kulturscenen også på bl.a. freestylerapshow og breakdance battle.
Værftscenen byder på bl.a. Reiners Big Band, Torben Steo, Teachers, Instant On, Tom & Bugge og mere mere i løbet af festivalens to dage.
Selvom musikken er en vigtig del af Skvulp, så er det langt fra det eneste man kan opleve på festivalen.
Teaterscenen byderpå bl.a. Improteater med Blikfang, Musical Higlights med Elverfolket og Klods-Hans med Svane dukketeater.
Desuden er der mulighed for open mic digtoplæsnig, høre om angst, forældretrivsel, autisme eller spille musikbingo med Moster Niller – alt sammen på Folkescenen.
Man kan også deltage i nogle af de mange spændende aktiviteter for både børn og voksne, besøge havnemarkedet samt finde mange muligheder for at få stillet sult og tørst på madmarkedet.
Du kan se hele programmet på skvulpfestival.dk.
