Arkivfoto: Hidde de Vries.
BC Copenhagen vandt 91-88 over Holbæk-Stenhus efter en dramatisk kamp onsdag aften, hvor udeholdet var i front det meste af opgøret, men hvor hjemmeholdet til sidst vendte det hele med en trepointsscoring i de allersidste sekunder.
Holbæk-Stenhus kom bedst fra start og tog hurtigt initiativet. Ved slutningen af første periode var gæsterne foran 26-19, og allerede her var tendensen klar: Holbæk-Stenhus fik mere ud af sine angreb, mens BC Copenhagen havde svært ved for alvor at finde rytmen.
I anden periode udbyggede Holbæk-Stenhus føringen og var undervejs oppe med 13 point, blandt andet ved stillingen 31-44 og 28-41. BC Copenhagen holdt dog fast nok til, at forskellen ikke løb helt fra dem. Ved pausen stod der 51-44 i Holbæk-Stenhus’ favør, efter en anden periode der reelt endte helt lige på 25-25.
Efter pausen ændrede kampen karakter. BC Copenhagen strammede grebet i tredje periode, fik bedre styr på afslutningerne og fik reduceret forspringet bid for bid. Holbæk-Stenhus holdt stadig føringen og gik ind til fjerde periode foran 68-66, men momentum var begyndt at tippe.
Fjerde periode blev et opgør med skiftende rytme og tiltagende dramatik. Holbæk-Stenhus holdt først fast i sin føring og var flere gange et par scoringer foran, men BC Copenhagen blev ved med at svare igen. Play-by-play’et viser, at hjemmeholdet undervejs i perioden både kom foran og igen bagud, og at stillingen flere gange var helt lige – blandt andet ved 76-76 og 79-79.
I de sidste minutter var kampen fuldstændig åben med små skift i føringen og en række timeouts og straffekast. Holbæk-Stenhus var fortsat foran ind mod de sidste sekunder, men BC Copenhagen fik tilkæmpet sig en udligning til 88-88 med et layup syv sekunder før tid efter en timeout.
Det hele blev afgjort på kampens sidste angreb og en trepointscoring til 91-88 i BC Copenhagens favør.
