Foto: Michael Johannessen.
Onsdag aften blev to unge mænd stukket med kniv og det får nu politiet til at igangsætte en tryghedsslabende indsats i Holbæk.
Onsdag ved 18-tiden fik politiet en anmeldelse om, at to mænd på henholdsvis 19 og 22 år var blevet stukket med kniv omkring Skyttens Vej i Holbæk.
De to mænd blev efterfølgende behandlet på sygehuset, og de er begge uden for livsfare.
Politiet har endnu ingen anholdte, men der er mistanke til en bestemt personkreds, og det er politiets opfattelse, at der er tale om et interne uoverensstemmelser, der ledte frem til overfaldet. Derfor understreger politiet, at man som borger ikke skal føle sig utryg i området, men man er velkommen til at rette henvendelse til politiet, såfremt man har spørgsmål eller på anden måde ligger inden med viden, der kan være relevant for sagen. Man kan ligeledes kontakte Midt- og Vestsjællands Politi på 114.
