Ny træner til Holbæk B&Is Danmarksseriehold

Foto: Michael Johannessen


“Jeg fortsætter som træner” – sådan sagde Holbæk B&Is cheftræner Freddy Andersen til bold.dk efter det stod klart, at klubben rykkede ned fra 2. division til Danmarksserien. Men Andersen fortsætter ikke som træner.

Blot få dage efter cheftrænerens udtalelse til bold.dk valgte Holbæk B&I at skille sig af med Freddy Andersen, som ellers blev hentet tilbage til klubben sidste sommer.

Ud ryger også assistenttræner Kim Hansen.

Holbæk B&Is bestyrelse og sportslige udvalg er skuffet over, at trænerteamet ikke som mininmum kunne sikre klubbens overlevelse i 2. division. Det fremgår af en orientering fra klubbens bestyrelse.

Manager skal sørge for oprykning
Sportschef Morten Skovby, der har UEFA A-træner licens, er blevet forfremmet til manager og han skal nu, sammen med førsteholdets nye træner Lars Feist, der har fået titel af First team coach og en stab af trænere og hjælpere sørge for, at klubben rykker op i 2. division igen.

Denne artikel er publiceret den 3. juli 2017 og indholdet er muligvis ikke længere dækkende.

Leave a Reply