5. marts 2026

Skoleleder Bjarne Kybnauv frygter for Orø Skoles fremtid. Foto: Jesper Van Staffeldt.

Skoleleder Bjarne Kybnauv frygter for Orø Skoles fremtid. Foto: Jesper Van Staffeldt.

Skoleleder på Orø Skole Bjarne Kybnauv frygter, at Orø Skole fremover må siger farvel til 4. – 6. klasserne som led i de omfattende besparelser, som Holbæk Kommune er i gang med.

Orø Skole, er den mindste skole i kommunen med 40 elever. Hvis Bjarne Kybnauvs frygt viser sig at holde stik, vil eleverne allerede fra 4. klasse skulle ud på en længere rejse hver dag, for at komme i skole på fastlandet. I dag er det en rejse som eleverne tager fra 7. klasse.

Møde om skolens fremtid
På søndag d. 26. september klokken 14, er der borgermøde om Orø Skoles fremtid. Mødet afholdes på Orø Skole.

Se hele interviewet med Bjarne Kybnauvs nedenfor:

Video produceret af Jesper Von Staffeldt.

2 thoughts on “Video: Skoleleder frygter besparelser på Orø Skole

  1. den tidligere borgmester smadrede økonomien i kommunen med sine store projekter og nu betales prisen – men fred være med det for “vi” har selv valgt vores byrødder. At SF’erne så hellere vil lege med de borgerlige, det var måske ikke helt til at forudsige dengang vi satte vores krydser

Comments are closed.