Bookmark and Share

Borgmesteren: Lydhør overfor forslag fra Orø Skole

30, september 2011 09:35   //     //   Nyheder

Bestyrelsen for Orø Skole og børnehus har i sit høringssvar om den nye skolestruktur lagt op til et samarbejde med Østre Skole i stedet for at blive en afdeling under Absalonsskolen.

Holbaekonline.dk spurgte torsdag aften Borgmester Søren Kjærsgaard, om det kan tænkes, at han og de andre i byrådet vil bøje sig og følge bestyrelsens forslag.

- Hvis vi får nogle gode argumenter for ændringer, så er jeg lydhør overfor de argumenter, sagde Søren Kjærsgaard.



Læser kommentarer(1)

  1. jesper von staffeldt siger:

    En lille tilføjelse : Borgmester Søren Kjærsgaards udtalelse gik ikke kun kun på Orø skole, men på skolestrukturen i sin helhed.De var f.eks. også møntet på Østre skole, da Deres udsendte medarbejder spurgte ind til denne.




Arnakke | Gislinge | Holbæk | Jyderup | Mørkøv | Orø | Regstrup | St. Merløse | Svinninge | Tuse | Tølløse | Ugerløse | Undløse | Vipperød